Światowy Dzień AIDS - 1 grudnia 2023 r 


Obraz1

1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień AIDS. Jest to jedna z ośmiu najważniejszych kampanii na rzecz zdrowia publicznego, zainicjowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w 1988 roku.

Symbolem obchodów Światowego Dnia AIDS jest Czerwona Kokardka, jako znak solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS, a w strefie publicznej przypomina i uświadamia, że osoby te, są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa, z możliwością życia i pracy w swoim środowisku, pamiętając jednocześnie o obowiązku ochrony innych przed zakażeniem. Jedną z instytucji podejmujących tematykę jest Krajowe Centrum ds. AIDS, która realizuje skoordynowane działania dotyczące profilaktyki zakażeń wirusem HIV, aby przypominać, że problem jest ciągle aktualny w związku z stale rosnącą ilością zachorowań.

Dane epidemiologiczne według Krajowego Centrum ds. AIDS, informują, iż w 2022r. zarejestrowano 2384 nowych przypadków HIV, 22 osoby zmarły na AIDS. Wirus HIV co roku dotyka miliony osób, natomiast w Polsce od zarejestrowania pierwszego przypadku w 1985r. do 30 listopada 2022 r. zanotowano: 29 676 osób zakażonych ogółem, w tym 3 979 osób chorych na AIDS, 1 465 osób zmarło.

W związku z przypadającym 1 grudnia Światowym Dniem AIDS przeprowadzone zostaną w klasach licealnych warsztaty profilaktyczne mające na celu podniesienie poziomu wiedzy na temat HIV i AIDS.

psycholog oraz pedagodzy