Projekt współpracy
Zespołu Szkół Sportowych im. Polskich Olimpijczyków
w Dąbrowie Górniczej ze środowiskiem lokalnym
na gruncie udostępnienia przez szkołę obiektów sportowych
dla potrzeb społeczności lokalnej.

I. Założenia ogólne

Głównym celem funkcjonowanie obiektów sportowych na terenie szkoły jest ich wykorzystanie dla potrzeb pełnej realizacji programu wychowania fizycznego dla gimnazjum i liceum, jak również jako bazy treningowej dla młodzieży uczęszczającej do klas sportowych. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom środowiska lokalnego, ze szczególnym uwzględnieniem osób zamieszkałych w rejonie edukacyjnym szkoły, dyrekcja Zespołu Szkół Sportowych im. Polskich Olimpijczyków podjęła decyzję o częściowym udostępnieniu obiektów sportowych.

II. Cele

• Rozwój i pielęgnowanie współpracy szkoły ze środowiskiem lokalnym,
  • Kształtowanie i promowanie przez szkołę w środowisku lokalnym modelu zdrowego trybu życia,
  • Działanie na rzecz poprawy kondycji i sprawności fizycznej mieszkańców miasta,
  • Przeciwdziałanie dolegliwościom i skutkom negatywnych zjawisk związanych z brakiem ruchu i „siedzącym” trybem życia,
  • Podniesienie poziomu sprawności fizycznej mieszkańców,
  • Zapobieganie niepożądanym zachowaniom i zjawiskom na terenie środowiska lokalnego.

III. Możliwość i zasady korzystania z obiektów sportowych

W pierwszym okresie funkcjonowania programu szkoła planuje nieodpłatnie udostępnić chętnym możliwość korzystania z basenu w każdy piątek w godzinach 18.45 – 19.30. Stosownie do stopnia zainteresowania korzystających i zapotrzebowania planuje się w przyszłości poszerzyć wachlarz udostępnionych obiektów sportowych.
Osoby zainteresowane korzystaniem z basenu proszone są o wystąpienie ze stosownym podaniem do dyrektora Zespołu Szkół Sportowych . Na podstawie podań wydane będą zgody stanowiące gwarancję korzystania z basenu w ustalonym dniu i godzinach.
Przypomina się o kategorycznym zakazie wprowadzania psów na teren Zespołu Szkół Sportowych.

IV. Oczekiwane efekty

• Zacieśnienie współpracy ze środowiskiem lokalnym,
  • Otwarcie kolejnej płaszczyzny dla pozytywnych relacji na linii szkoła - rodzice i rodzice - mieszkańcy Dąbrowy Górniczej z najbliższego sąsiedztwa szkoły,
  • Wzrost poziomu aktywności fizycznej wśród przedstawicieli środowiska lokalnego,
  • Promocja szkoły w środowisku lokalnym,
  • Zdiagnozowanie ruchowych i rekreacyjnych potrzeb mieszkańców i poszerzenie przez Zespół Szkół Sportowych, na podstawie uzyskanych wyników, oferty zajęć sportowych dla środowiska lokalnego szkoły.

Od wielu lat Zespół Szkół Sportowych współpracuje z:

Akademią Wychowania Fizycznego w Katowicach.
Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej www.awf.katowice.pl

logoawf

Fundacją Rejonowej Agencji Promocji Zatrudnienia.

"PORADNICTWO ZAWODOWE DLA UCZNIÓW SZKÓŁ GIMNAZJALNYCH" projekt finansowany przy udziale środków Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej
Nasza szkola systematycznie współpracuje z Fundacją Rejonowej Agencji Promocji Zatrudnienia. Przesz szereg lat uczniowie gimnazjum uczestniczyli w warsztatach informatycznych, a od marca 2010 r. biorą udział w projekcie pt. "Poradnictwo zawodowe dla uczniów klas gimnazjalnych" będącym wspólną inicjatywą Fundacji Regionalnej Agencji Promocji Zatrudnienia oraz Wydziału Oświaty Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej.

Na zajęciach prowadzonych w jego ramach gimnazjaliści II i III klas mają możliwość zdobycia informacji na temat współczesnego rynku pracy. Profesjonalny i ciekawy sposób ich prowadzenia sprawia, że świat zawodów i rynku pracy staje się dla uczniów bardziej przystępny i zrozumiały. Jednocześnie młodzi ludzie uświadamiają sobie wagę samopoznania i samooceny w perspektywie dalszej nauki i przyszłej pracy oraz konieczność konfrontowania własnych możliwości z wymaganiami wybieranego zawodu.
Indywidualne spotkania z doradcą zawodowym sprawiają, że wybór dalszej drogi edukacyjno - zawodowej z pewnością wydaje się łatwiejszy, ponieważ dają możliwość weryfikacji dotychczasowych planów, między innymi w oparciu o wyniki testów, ankiet i ćwiczeń.

Zajęcia odbywają się w szkole w około dwunastoosobowych grupach i są całkowicie bezpłatne. Przewidywany czas trwania warsztatów dla jednej grupy to cztery godziny dydaktyczne. Każdy uczeń otrzymuje komplet materiałów szkoleniowych oraz zaświadczenie uczestnictwa.
W ramach projektu prowadzone są także spotkania z rodzicami uczniów, podczas których doradcy informują rodziców jak przygotować dzieci do podjęcia właściwej decyzji edukacyjno - zawodowej, uwzględniając informacje o czynnikach trafnego wyboru zawodu i strukturze szkolnictwa ponadgimnazjalnego w naszym regionie.

Czas trwania Projektu: marzec - grudzień 2010 r.
Szczegółowych informacji na jego temat udzielają:
Agnieszka Wacławczyk tel. 0327642298 w.44; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Anna Dęboń tel. 0327642298 w.36; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Fundacja Regionalnej Agencji Promocji Zatrudnienia
ul. Sienkiewicza 6a,