kontakt z nami: 32 262 69 68 | e-mail: wypełnij formularz pocztowy

 

 

 

 

 

Europejskie standardy zarządzania szkołami - model hiszpański a model polski.

W realizacji projektu uczestniczył dyrektor Zespołu Szkół Sportowych

im. Polskich Olimpijczyków w Dąbrowie Górniczej mgr Andrzej Latosik.

hiszpania1j

Gmina Dąbrowa Górnicza w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego - Program Operacyjny Kapitał Ludzki oraz priorytetu „Wysoka jakość systemu oświaty” zrealizowała 8 miesięczny projekt pod nazwą Europejskie standardy zarządzania szkołami - model hiszpański a model polski.

Organizacją przyjmującą wysłanej kadry kierowniczej i przedstawicieli urzędu miejskiego w Dąbrowie Górniczej było euroMind czyli prężnie rozwijająca się andaluzyjska firma konsultingowo-edukacyjna posiadająca siedzię w mieście Úbeda w prowincji Jaén.

EuroMind promuje i organizuje projekty wymian i staży. Jest organizatorem kursów językowych i warsztatów na temat kultury, stylu życia i obyczajów w krajach Unii Europejskiej, jak również warsztatów na temat umiejętnego poszukiwania pracy w EU. Firma prowadzi również kursy i organizuje praktyki w ramach europejskich programów edukacyjnych, takich jak: Erasmus, Grundtvig, Leonardo da Vinci oraz Młodzież w Działaniu.

Pracownicy organizacji aktywnie współpracują ze szkołami zawodowymi na terenie całej Andaluzji, takim jak los Salesianos, Safa – NuestraSeñora de los Reyes, czy Insitutito del Valle w Jaén, które dysponują bardzo nowoczesnymi ośrodkami szkoleniowymi w dziedzinach takich jak mechanika samochodowa, mechatronika, informatyka, automatyka, robotyka, elektronika, zarządzanie przedsiębiorstwem. EuroMind wspólnie z nimi przygotowuje projekty mobilności dla swoich uczniów przyuczających się do zawodu, jak również kadry nauczycielskiej. Ponadto firma euroMind posiada bogatą sieć firm partnerskich. Profil firmy, interesująca oferta oraz bogate doświadczenie spowodowało nawiązanie współpracy pomiędzy euroMind a Gminą Dąbrowa Górnicza.

Realizacja celów i strategia projektu.

Wyjazd do Hiszpanii pokazał jak funkcjonuje system edukacji w tym kraju. Jest to kraj wiodący w Europie pod względem jakości kształcenia zawodowego, o interesującym podejściu do zarządzania oświatą oraz jej finansami. Reforma, jaką obecnie przechodzi polski system edukacji w Hiszpanii został przeprowadzona kilka lat temu. Nasza grupa projektowa przedstawiła także rozwiązania które, funkcjonują już w polskiej oświacie a Hiszpanie dopiero myślą o ich wprowadzeniu.

hiszpania2j

Jednym z celów dotyczących wspierania kształcenia i doskonalenia zawodowego osób zarządzających instytucjami edukacyjnymi (cel ten jest priorytetem) został zrealizowany poprzez udział w projekcie kadry kierowniczej dąbrowskich szkół. Tym samym umożliwił on zapoznanie dyrektorów szkół z tamtejszym systemem edukacji a przedstawicielom Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej pozwolił zaznajomić się z zasadami współpracy pomiędzy organem prowadzącym a hiszpańskimi szkołami. Przedstawiciele Urzędu miejskiego poznali tryb finansowania placówek oświatowych oraz z możliwościami doskonalenia zawodowego hiszpańskich dyrektorów i nauczycieli.

hiszpania3j

W ten sposób zrealizowano cel jakim jest promowanie zdobywania kompetencji kluczowych w ramach kształcenia ustawicznego.

Kolejnym zrealizowanym celem projektu było zogniskowanie uwagi uczestników się na konkretnych inicjatywach promujących dalszy rozwój szkół, oraz wdrażanie wspólnych narzędzi na rzecz kształcenia na każdym etapie edukacyjnym oraz szkolenia zawodowego. W ramach tych działań badano transfer osiągnięć w kształceniu i szkoleniu zawodowym-ECVET, który ma służyć wzmocnieniu wzajemnego uczenia się, współpracy, zaufania, zwiększaniu mobilności i umiejętności dzielenia się doświadczeniami w oświacie.

W ramach realizacji stażu/ szkolenia uczestnicy zwracali szczególną uwagę na następujące obszary działań:

 • zaangażowanie stron w procesie dostosowania kształcenia ogólnego oraz szkolenia zawodowego z uwzględnieniem przejścia na system oparty na efektach uczenia się i kompetencjach;
 • testowanie i wdrażanie metod i systemów umożliwiających określanie aktualnych potrzeb związanych z umiejętnościami w systemie kształcenia;
 • testowanie i wdrażanie w praktyce innowacyjnych metod radzenia sobie z problemem przedwczesnego kończenia nauki;
 • podniesienie poziomu znajomości języka angielskiego oraz zdobycie podstawowych umiejętności komunikacyjnych z języka hiszpańskiego;
 • kontakt z językiem obcym w praktyce (rozmowy, dyskusje), konieczność czytania i tłumaczenia materiałów anglojęzycznych, a także porozumiewanie się w języku hiszpańskim na poziomie podstawowym;
 • samodzielne wyszukiwanie informacji dotyczących europejskiego rynku edukacyjnego, zachęcanie do uczestnictwa w kolejnych międzynarodowych projektach oraz innych obcojęzycznych formach doskonalenia zawodowego.

hiszpania4j

Wyżej wymienione cele zostały zrealizowane miedzy innymi w czasie 11 dniowej wizyty studyjnej w Hiszpanii, gdzie 6 dni przeznaczono na wizytację 3 typów szkół (Sevilla Nuestra Seniora de los Reyes-SAFA1,Colegio SafaPatronato Vereda-SAFA2,Blanca Paloma-SAFA3).

hiszpania5j

Pozostałe dni wykorzystano w następujący sposób:

 • 1 dzień - pobyt w EscuelaTecnica Superior de Ingeneria i poznanie zasad jej funkcjonowania,
 • 1 dzień - wykłady dotyczące hiszpańskiego i polskiego systemu edukacji,
 • 1 dzień - realizacja programu kulturalnego,
 • 2 dni obejmowały dojazd i powrót z mobilności, oraz czas na podsumowanie oraz ewaluację wizyty studyjnej.

hiszpania6j

Dzięki jedenastodniowemu pobytowi uczestnicy dokładnie poznali system edukacji w Hiszpanii a poczynione obserwacje i analizy zostały odniesione do własnej sytuacji zawodowej. Hiszpania na skutek intensywnej migracji obcokrajowców stała się krajem wielokulturowym, w którym narodziła się nowa jakość będąca wynikiem różnorodności.

hiszpania7j

W wielokulturowym społeczeństwie hiszpańskim nastąpiła dynamiczna wymiana idei, wpływ kultur i zwyczajów, które zaowocowały innym spojrzeniem, nowym podejściem i rozwiązaniami pojawiających się problemów edukacyjnych. Możliwość poznania kultury Hiszpanii, języka oraz hiszpańskiego systemu oświatowych stało się powodem podniesienia kwalifikacji i rozwijania kompetencji językowych grupy uczestniczącej w projekcie.

hiszpania9j

Na tymczasowym etapie realizacji projektu grupa zajmuje się upowszechnianiem rezultatów projektu i programu. Informacje zostaną udostępnione na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej. W przygotowaniu znajduje się biuletyn informacyjny zawierający informacje dotyczące przebiegu wizyty studyjnej oraz realizacji celów jak również perspektyw rozwoju dalszej współpracy pomiędzy regionami. W trakcie realizacji są spotkania z nauczycielami, uczniami i ich rodzicami, przygotowywany jest program konferencji dla dyrektorów szkół i władz lokalnych.

NASI PRZYJACIELE:


logo mks dg

     SD-N      logocesir      logo dg      logoawf       logo wopr     

logo mks basket

    

SOS Y LOGO PION FULL JPG

MAPA 26 znakinapis      LogoPZKosz 1

Copyright © 2012-2017 Zespół Szkół Sportowych im. Polskich Olimpijczyków. Wszelkie prawa zastrzeżone.

zssdg.edu.pl website ver. 2.0 (beta)

zalecamy przeglądanie serwisu w rozdzielczości ekranowej nie mniejszej niż 1280 x 1024 pikseli

projekt i wykonanie: flipflap.pl | nadzór merytoryczny: Wioletta Domachowska-Macek | strona korzysta z cookies

powered by: helix II framework, baset on devpri "pri simple" theme | mat. foto: własne, pixabay.com

 

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

1. Informacje ogólne.

 1. Operatorem Serwisu adres serwisu zssdg.edu.pl jest Zespół Szkół Sportowych im. Polskich Olimpijczyków w Dąbrowie Górniczej, ul. Chopina 34
 2. Serwis realizuje funkcje pozyskiwania informacji o użytkownikach i ich zachowaniu w następujący sposób:
  1. Poprzez dobrowolnie wprowadzone w formularzach informacje.
  2. Poprzez zapisywanie w urządzeniach końcowych pliki cookie (tzw. "ciasteczka").
  3. Poprzez gromadzenie logów serwera www przez operatora hostingowego Domeny.pl sp.z o.o., funkcjonującego pod adresem www.domeny.pl

2. Informacje w formularzach.

 1. Serwis zbiera informacje podane dobrowolnie przez użytkownika.
 2. Serwis może zapisać ponadto informacje o parametrach połączenia (oznaczenie czasu, adres IP)
 3. Dane w formularzu nie są udostępniane podmiotom trzecim inaczej, niż za zgodą użytkownika.
 4. Dane podane w formularzu mogą stanowić zbiór potencjalnych klientów, zarejestrowany przez Operatora Serwisu w rejestrze prowadzonym przez Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.
 5. Dane podane w formularzu są przetwarzane w celu wynikającym z funkcji konkretnego formularza, np w celu dokonania procesu obsługi zgłoszenia serwisowego lub kontaktu handlowego.
 6. Dane podane w formularzach mogą być przekazane podmiotom technicznie realizującym niektóre usługi – w szczególności dotyczy to przekazywania informacji o posiadaczu rejestrowanej domeny do podmiotów będących operatorami domen internetowych (przede wszystkim Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa j.b.r – NASK), serwisów obsługujących płatności lub też innych podmiotów, z którymi Operator Serwisu w tym zakresie współpracuje.

3. Informacja o plikach cookies.

 1. Serwis korzysta z plików cookies.
 2. Pliki cookies (tzw. „ciasteczka”) stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu i przeznaczone są do korzystania ze stron internetowych Serwisu. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę strony internetowej, z której pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.
 3. Podmiotem zamieszczającym na urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu pliki cookies oraz uzyskującym do nich dostęp jest operator Serwisu.
 4. Pliki cookies wykorzystywane są w następujących celach:
  1. tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób Użytkownicy Serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości;
  2. utrzymanie sesji Użytkownika Serwisu (po zalogowaniu), dzięki której Użytkownik nie musi na każdej podstronie Serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła;
  3. określenie profilu użytkownika w celu wyświetlenia mu dopasowanych materiałów w sieciach reklamowych, w szczególności sieci Google
 5. W ramach Serwisu stosowane są dwa zasadnicze rodzaje plików cookies: „sesyjne” (session cookies) oraz „stałe” (persistent cookies). Cookies „sesyjne” są plikami tymczasowymi, które przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika do czasu wylogowania, opuszczenia strony internetowej lub wyłączenia oprogramowania (przeglądarki internetowej). „Stałe” pliki cookies przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika przez czas określony w parametrach plików cookies lub do czasu ich usunięcia przez Użytkownika.
 6. Oprogramowanie do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) zazwyczaj domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym Użytkownika. Użytkownicy Serwisu mogą dokonać zmiany ustawień w tym zakresie. Przeglądarka internetowa umożliwia usunięcie plików cookies. Możliwe jest także automatyczne blokowanie plików cookies Szczegółowe informacje na ten temat zawiera pomoc lub dokumentacja przeglądarki internetowej.
 7. Ograniczenia stosowania plików cookies mogą wpłynąć na niektóre funkcjonalności dostępne na stronach internetowych Serwisu.
 8. Pliki cookies zamieszczane w urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu i wykorzystywane mogą być również przez współpracujących z operatorem Serwisu reklamodawców oraz partnerów.
 9. Zalecamy przeczytanie polityki ochrony prywatności tych firm, aby poznać zasady korzystania z plików cookie wykorzystywane w statystykach: Polityka ochrony prywatności Google Analytics
 10. Pliki cookie mogą być wykorzystane przez sieci reklamowe, w szczególności sieć Google, do wyświetlenia reklam dopasowanych do sposobu, w jaki użytkownik korzysta z Serwisu. W tym celu mogą zachować informację o ścieżce nawigacji użytkownika lub czasie pozostawania na danej stronie.
 11. W zakresie informacji o preferencjach użytkownika gromadzonych przez sieć reklamową Google użytkownik może przeglądać i edytować informacje wynikające z plików cookies przy pomocy narzędzia: https://www.google.com/ads/preferences/

4. Logi serwera.

 1. Informacje o niektórych zachowaniach użytkowników podlegają logowaniu w warstwie serwerowej. Dane te są wykorzystywane wyłącznie w celu administrowania serwisem oraz w celu zapewnienia jak najbardziej sprawnej obsługi świadczonych usług hostingowych.
 2. Przeglądane zasoby identyfikowane są poprzez adresy URL. Ponadto zapisowi mogą podlegać:
  1. czas nadejścia zapytania,
  2. czas wysłania odpowiedzi,
  3. nazwę stacji klienta – identyfikacja realizowana przez protokół HTTP,
  4. informacje o błędach jakie nastąpiły przy realizacji transakcji HTTP,
  5. adres URL strony poprzednio odwiedzanej przez użytkownika (referer link) – w przypadku gdy przejście do Serwisu nastąpiło przez odnośnik,
  6. informacje o przeglądarce użytkownika,
  7. Informacje o adresie IP.
 3. Dane powyższe nie są kojarzone z konkretnymi osobami przeglądającymi strony.
 4. Dane powyższe są wykorzystywane jedynie dla celów administrowania serwerem.

5. Udostępnienie danych.

 1. Dane podlegają udostępnieniu podmiotom zewnętrznym wyłącznie w granicach prawnie dozwolonych.
 2. Dane umożliwiające identyfikację osoby fizycznej są udostępniane wyłączenie za zgodą tej osoby.
 3. Operator może mieć obowiązek udzielania informacji zebranych przez Serwis upoważnionym organom na podstawie zgodnych z prawem żądań w zakresie wynikającym z żądania.

6. Zarządzanie plikami cookies – jak w praktyce wyrażać i cofać zgodę?

 1. Jeśli użytkownik nie chce otrzymywać plików cookies, może zmienić ustawienia przeglądarki. Zastrzegamy, że wyłączenie obsługi plików cookies niezbędnych dla procesów uwierzytelniania, bezpieczeństwa, utrzymania preferencji użytkownika może utrudnić, a w skrajnych przypadkach może uniemożliwić korzystanie ze stron www
 2. W celu zarządzania ustawieniami cookies wybierz z listy poniżej przeglądarkę internetową/ system i postępuj zgodnie z instrukcjami:
  1. Internet Explorer
  2. Chrome
  3. Safari
  4. Firefox
  5. Opera
  6. Android
  7. Safari (iOS)
  8. Windows Phone
  9. Blackberry