kontakt z nami: 32 262 69 68 | e-mail: wypełnij formularz pocztowy

 

 

 

 

 

Muzeum Sportu

web admin włącz 16 grudzień 2012.

Dyrekcja Zespołu Szkół Sportowych im. Polskich Olimpijczyków w Dąbrowie Górniczej w związku z otwarciem „Muzeum Sportu” serdecznie zaprasza uczniów klas VI szkół podstawowych i klas III gimnazjów na lekcje muzealne (w każdy wtorek i środę), związane z dziejami sportu w naszym mieście i regionie.

Prosimy szkoły o zgłaszanie chęci udziału w lekcjach muzealnych w sekretariacie (tel. 32 2626 69 68) oraz ustalenie dogodnego dla siebie terminu.

I. Założenia ogólne

Głównym celem Muzeum Sportu w Dąbrowie Górniczej jest oddanie pamięci i czci tym wszystkim, którzy reprezentowali i rozsławiali nasz region na arenach świata, aby ich osiągnięcia i sukcesy nie zostały zapomniane. Muzeum gromadzi eksponaty związane z historią sportu w naszym mieście i regionie upowszechniając w ten sposób podstawowe wartości obywatelskie, kształtuje wrażliwość poznawczą i estetyczną. Odtworzenie historii dąbrowskiego sportu ma także znaczenie wychowawcze – osiągnięcia i porażki niosą pozytywne emocje, integrują środowisko i rozwijają zainteresowania młodego pokolenia oraz popularyzują nasze miasto.

II. Cele

Muzeum Sportu realizuje swoje cele poprzez:
– gromadzenie i przechowywanie zbiorów związanych z działalnością sportową na terenie naszego miasta i regionu,
– inwentaryzowanie i katalogowanie zgromadzonych muzealiów,
– urządzanie wystaw stałych i czasowych,
– prowadzenie działalności edukacyjnej (lekcje muzealne) i kulturalno – oświatowej,
– zapewnienie właściwych warunków zwiedzania i korzystania ze zbiorów,
– udostępnianie zbiorów dla celów naukowych i badawczych.

III. Zasoby muzeum

W zasobach Muzeum znajdują się eksponaty w postaci pucharów, trofeów, kronik, medali, dyplomów, fotografii, dokumentów archiwalnych (drukowanych i rękopisów) związanych z wydarzeniami sportowymi w latach 1909 – do czasów obecnych.
Zgromadzone zbiory upamiętniają wiele wydarzeń sportowych i sportowców, którzy indywidualnie i drużynowo osiągnęli wiele sukcesów na szczeblu miasta, regionu, kraju, Europy i świata. Związane są przede wszystkim z takimi dyscyplinami i jak:
– piłka nożna (KS „Zagłębianka, TS „Dąbrowa”, RKS „Zagłębie”),
– zapasy (olimpijczyk pochodzący z Dąbrowy Górniczej Tadeusz Godyń),
– szermierka (olimpijczyk pochodzący z Dąbrowy Górniczej Jerzy Janikowski),
– boks,
– triathlon,
– kick - boxing (7- krotny Mistrz Świata Cezary Podraza).

LEKCJE MUZEALNE

Muzeum Sportu zaprasza na lekcje muzealne uczniów dąbrowskich szkół. Zajęcia będą uzupełnieniem programu nauczania, pozwolą młodzieży rozwinąć i pogłębić zainteresowanie sportem, ideami olimpijskimi oraz historią miasta i regionu.
Podstawowym celem zajęć prowadzonych w muzeum jest odejście od systemu klasowo – lekcyjnego, co sprzyja aktywnemu przyswajaniu nowych treści. Lekcja muzealna jest zaplanowana tak, aby była zgodna z planem dydaktyczno-wychowawczym oraz podstawą programową kształcenia ogólnego. Dzięki uczestnictwu uczniów szkoła realizuje trzy cele: poznawczy, kształcący i wychowawczy. Celem poznawczym jest samo zapoznanie się z ekspozycją muzealną poświęconą historią sportu na terenie Dąbrowy Górniczej. Cel kształcący polega na wyrabianiu u uczniów umiejętności korzystania z nowego źródła wiedzy, jakim jest ekspozycja. Łączy się to również z wykazaniem, że wszelkie zabytki kultury, pozostałości działalności człowieka stanowią cenne źródła historyczne. W czasie lekcji muzealnej bardziej niż w wielu innych okolicznościach można rozwijać u uczniów umiejętność kojarzenia znanych faktów z nowo poznanymi elementami, pozwalającymi rozszerzyć ich dotychczasową wiedzę. Podstawowym celem wychowawczym jest zamierzenie, aby wizyta w muzeum skutecznie przyczyniła się do kształtowania odpowiednich postaw i właściwego stosunku do zabytków kultury i historii.
Oferowane przez Muzeum Sportu lekcje muzealne zmierzają do propagowania idei sportu, historii miasta i regionu, uświadomienia młodzieży, że dąbrowski sport ma długą i bogatą tradycję, a także znaczny wkład w rozwój wielu dyscyplin. To także jeden ze sposobów, żeby zachęcić uczniów do aktywności fizycznej - sport od zawsze był jedną z największych pasji świata, pozwala rozwijać nie tylko ciało i umysł, ale także kształtuje osobowość człowieka. Zajęcia muzealne mogą ponadto przyczynić się do rozbudzenia zainteresowań kulturalnych i poznawczych oraz stać się bodźcem do częstych kontaktów z muzeum, jak również pobudzić uczucia związku ze swoim regionem.

NASI PRZYJACIELE:


logo mks dg

     SD-N      logocesir      logo dg      logoawf       logo wopr     

logo mks basket

    

SOS Y LOGO PION FULL JPG

MAPA 26 znakinapis      LogoPZKosz 1

Copyright © 2012-2017 Zespół Szkół Sportowych im. Polskich Olimpijczyków. Wszelkie prawa zastrzeżone.

zssdg.edu.pl website ver. 2.0 (beta)

zalecamy przeglądanie serwisu w rozdzielczości ekranowej nie mniejszej niż 1280 x 1024 pikseli

projekt i wykonanie: flipflap.pl | nadzór merytoryczny: Wioletta Domachowska-Macek | strona korzysta z cookies

powered by: helix II framework, baset on devpri "pri simple" theme | mat. foto: własne, pixabay.com

 

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

1. Informacje ogólne.

 1. Operatorem Serwisu adres serwisu zssdg.edu.pl jest Zespół Szkół Sportowych im. Polskich Olimpijczyków w Dąbrowie Górniczej, ul. Chopina 34
 2. Serwis realizuje funkcje pozyskiwania informacji o użytkownikach i ich zachowaniu w następujący sposób:
  1. Poprzez dobrowolnie wprowadzone w formularzach informacje.
  2. Poprzez zapisywanie w urządzeniach końcowych pliki cookie (tzw. "ciasteczka").
  3. Poprzez gromadzenie logów serwera www przez operatora hostingowego Domeny.pl sp.z o.o., funkcjonującego pod adresem www.domeny.pl

2. Informacje w formularzach.

 1. Serwis zbiera informacje podane dobrowolnie przez użytkownika.
 2. Serwis może zapisać ponadto informacje o parametrach połączenia (oznaczenie czasu, adres IP)
 3. Dane w formularzu nie są udostępniane podmiotom trzecim inaczej, niż za zgodą użytkownika.
 4. Dane podane w formularzu mogą stanowić zbiór potencjalnych klientów, zarejestrowany przez Operatora Serwisu w rejestrze prowadzonym przez Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.
 5. Dane podane w formularzu są przetwarzane w celu wynikającym z funkcji konkretnego formularza, np w celu dokonania procesu obsługi zgłoszenia serwisowego lub kontaktu handlowego.
 6. Dane podane w formularzach mogą być przekazane podmiotom technicznie realizującym niektóre usługi – w szczególności dotyczy to przekazywania informacji o posiadaczu rejestrowanej domeny do podmiotów będących operatorami domen internetowych (przede wszystkim Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa j.b.r – NASK), serwisów obsługujących płatności lub też innych podmiotów, z którymi Operator Serwisu w tym zakresie współpracuje.

3. Informacja o plikach cookies.

 1. Serwis korzysta z plików cookies.
 2. Pliki cookies (tzw. „ciasteczka”) stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu i przeznaczone są do korzystania ze stron internetowych Serwisu. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę strony internetowej, z której pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.
 3. Podmiotem zamieszczającym na urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu pliki cookies oraz uzyskującym do nich dostęp jest operator Serwisu.
 4. Pliki cookies wykorzystywane są w następujących celach:
  1. tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób Użytkownicy Serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości;
  2. utrzymanie sesji Użytkownika Serwisu (po zalogowaniu), dzięki której Użytkownik nie musi na każdej podstronie Serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła;
  3. określenie profilu użytkownika w celu wyświetlenia mu dopasowanych materiałów w sieciach reklamowych, w szczególności sieci Google
 5. W ramach Serwisu stosowane są dwa zasadnicze rodzaje plików cookies: „sesyjne” (session cookies) oraz „stałe” (persistent cookies). Cookies „sesyjne” są plikami tymczasowymi, które przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika do czasu wylogowania, opuszczenia strony internetowej lub wyłączenia oprogramowania (przeglądarki internetowej). „Stałe” pliki cookies przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika przez czas określony w parametrach plików cookies lub do czasu ich usunięcia przez Użytkownika.
 6. Oprogramowanie do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) zazwyczaj domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym Użytkownika. Użytkownicy Serwisu mogą dokonać zmiany ustawień w tym zakresie. Przeglądarka internetowa umożliwia usunięcie plików cookies. Możliwe jest także automatyczne blokowanie plików cookies Szczegółowe informacje na ten temat zawiera pomoc lub dokumentacja przeglądarki internetowej.
 7. Ograniczenia stosowania plików cookies mogą wpłynąć na niektóre funkcjonalności dostępne na stronach internetowych Serwisu.
 8. Pliki cookies zamieszczane w urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu i wykorzystywane mogą być również przez współpracujących z operatorem Serwisu reklamodawców oraz partnerów.
 9. Zalecamy przeczytanie polityki ochrony prywatności tych firm, aby poznać zasady korzystania z plików cookie wykorzystywane w statystykach: Polityka ochrony prywatności Google Analytics
 10. Pliki cookie mogą być wykorzystane przez sieci reklamowe, w szczególności sieć Google, do wyświetlenia reklam dopasowanych do sposobu, w jaki użytkownik korzysta z Serwisu. W tym celu mogą zachować informację o ścieżce nawigacji użytkownika lub czasie pozostawania na danej stronie.
 11. W zakresie informacji o preferencjach użytkownika gromadzonych przez sieć reklamową Google użytkownik może przeglądać i edytować informacje wynikające z plików cookies przy pomocy narzędzia: https://www.google.com/ads/preferences/

4. Logi serwera.

 1. Informacje o niektórych zachowaniach użytkowników podlegają logowaniu w warstwie serwerowej. Dane te są wykorzystywane wyłącznie w celu administrowania serwisem oraz w celu zapewnienia jak najbardziej sprawnej obsługi świadczonych usług hostingowych.
 2. Przeglądane zasoby identyfikowane są poprzez adresy URL. Ponadto zapisowi mogą podlegać:
  1. czas nadejścia zapytania,
  2. czas wysłania odpowiedzi,
  3. nazwę stacji klienta – identyfikacja realizowana przez protokół HTTP,
  4. informacje o błędach jakie nastąpiły przy realizacji transakcji HTTP,
  5. adres URL strony poprzednio odwiedzanej przez użytkownika (referer link) – w przypadku gdy przejście do Serwisu nastąpiło przez odnośnik,
  6. informacje o przeglądarce użytkownika,
  7. Informacje o adresie IP.
 3. Dane powyższe nie są kojarzone z konkretnymi osobami przeglądającymi strony.
 4. Dane powyższe są wykorzystywane jedynie dla celów administrowania serwerem.

5. Udostępnienie danych.

 1. Dane podlegają udostępnieniu podmiotom zewnętrznym wyłącznie w granicach prawnie dozwolonych.
 2. Dane umożliwiające identyfikację osoby fizycznej są udostępniane wyłączenie za zgodą tej osoby.
 3. Operator może mieć obowiązek udzielania informacji zebranych przez Serwis upoważnionym organom na podstawie zgodnych z prawem żądań w zakresie wynikającym z żądania.

6. Zarządzanie plikami cookies – jak w praktyce wyrażać i cofać zgodę?

 1. Jeśli użytkownik nie chce otrzymywać plików cookies, może zmienić ustawienia przeglądarki. Zastrzegamy, że wyłączenie obsługi plików cookies niezbędnych dla procesów uwierzytelniania, bezpieczeństwa, utrzymania preferencji użytkownika może utrudnić, a w skrajnych przypadkach może uniemożliwić korzystanie ze stron www
 2. W celu zarządzania ustawieniami cookies wybierz z listy poniżej przeglądarkę internetową/ system i postępuj zgodnie z instrukcjami:
  1. Internet Explorer
  2. Chrome
  3. Safari
  4. Firefox
  5. Opera
  6. Android
  7. Safari (iOS)
  8. Windows Phone
  9. Blackberry