Konkurs Matematyczny Młody Europejczyk dla Dąbrowy Górniczej, Będzina i okolic próbą uczniów przed wojewódzkimi konkursami przedmiotowymi.
W Zespole Szkół Sportowych im. Polskich Olimpijczyków odbył się X Międzypowiatowy Konkurs Matematyczny Młody Europejczyk. Celem konkursu była popularyzacja wśród uczniów matematyki i ogólnej wiedzy o krajach Unii Europejskiej wśród uczniów Dąbrowy Górniczej i powiatu Będzin.

Do eliminacji zgłosiło się prawie 40 uczniów z 11 szkół podstawowych i z 8 gimnazjów z okolic Zagłębia Dąbrowskiego, ale także z Siewierza i Sławkowa. Konkurs był dwuetapowy. Zawierał zadania zgodne z formułą egzaminu zewnętrznego CKE.
Uczniowie mieli możliwość przetestowania swoich umiejętności matematycznych przed wojewódzkimi konkursami przedmiotowymi Śląskiego Kuratorium Oświaty w Katowicach organizowanymi 7 listopada dla gimnazjalistów i 8 listopada dla uczniów szkół podstawowych.
W I etapie każdy uczestnik konkursu rozwiązywał zadania zamknięte typu: jednokrotny wybór, zadania z luką, PRAWDA – FAŁSZ. W II etapie tylko finaliści zmierzyli się z zadaniami otwartymi: krótkiej i rozszerzonej odpowiedzi.
Komisja konkursowa złożona z nauczycieli matematyki Zespołu Szkół Sportowych: Doroty Dzięgi, Jolanty Jach, Marioli Pułki pod opieką doradcy metodycznego matematyki, informatyki i techniki, wyłoniła laureatów na dwóch poziomach edukacyjnych.
Nagrodzeni laureaci konkursu w kategorii szkoły podstawowe to:
- Stańko Mateusz - I miejsce
- Zarychta Kamil - II miejsce
- Brosch Maksymilian - III miejsce
- Naprawca Łukasz – wyróżnienie
Nagrodzeni laureaci konkursu w kategorii gimnazja to:
- Luchowski Norbert – I miejsce
- Rejek Jakub - II miejsce
- Wcisło Kinga - III miejsce
- Swoboda Mikołaj - wyróżnienie
Finaliści konkursu w kategorii szkoły podstawowe:
- Gliński Olaf
- Mikuła Michał
- Mikuła Marcin
- Nowak Aleksandra
Finaliści konkursu w kategorii gimnazja:
- Gwardzik Dominik
- Mędrek Adela
- Grzyb Mateusz
- Tarchalska Anna
- Kot Aleksandra
- Olech Wojciech
Podczas rozwiązywania przez uczniów testu, nauczyciele uczestniczyli w warsztacie Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” Katowice, prowadzonym przez doradcę metodycznego matematyki, informatyki i techniki Annę Łukasik „Jak nauczać matematyki po zmianach w prawie oświatowym od 1.09.2017?”
Gospodarze zadbali o poczęstunek, po którym uczestnicy konkursu wysłuchali koncertu w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Sportowych pod opieką Małgorzaty Chęcińskiej- Borkowskiej oraz obejrzeli szkołę mistrzów sportowych Europy i świata.

Autor: Anna Łukasik